Przyczyny zbyt wolnego ładowania strony WWW.

 • 0

Przyczyny zbyt wolnego ładowania strony WWW.

Category : Bez kategorii

Przeglądając internet klientowi zależy na wygodzie i prędkości pozyskiwania informacji. Jeśli więc nasza strona (czyli swoista wizytówka w sieci) ładuje się zbyt wolno, już na samym wstępie nie zachęca do współpracy. Wbrew pozorom ten, przez wielu administratorów bagatelizowany, problem ma nieopisany wpływ na skuteczność sprzedażową witryny.

Poniżej przedstawiamy najczęstsze przyczyny długiego czasu ładowania stron www, oparte na naszym wieloletnim doświadczeniu.

 1. Zbyt wolny lub zbyt obciążony serwer.
  Jeśli wydajność Waszego serwera nie jest zbyt duża to automatycznie nie jest on w stanie szybko wygenerować i zaserwować pliku HTML będącego podstawą każdej strony internetowej. Zbyt mała ilość pamięci operacyjnej czy zbyt wolny procesor sprawi, że ładowanie plików lub ich wykonywanie niemal zawsze będzie opóźnione.
  Nawet najszybszy procesor nie podoła swojemu zadaniu, jeśli nie ma odpowiednio szybkiego dostępu do zapisanych na dysku informacji. Kluczowa jest tutaj przede wszystkim ilość pamięci operacyjnej w stosunku do rozmiaru używanych plików i bazy danych.
  Ma to znaczenie, ponieważ nawet przy braku zaawansowanych mechanizmów pamięci podręcznej, sam system operacyjny wie o tym, że nie musi odczytywać tej samej informacji z dysku za każdym razem… może posłużyć się pamięcią, jeśli nie jest ona zapełniona danymi.
 2. Błędy programistyczne.
  Nawet najlepszy komputer nie będzie działał optymalnie, jeśli ma do wykonania zbyt kosztowny obliczeniowo program. Błędy mogą być dość proste do rozwiązania, jak brak indeksu w bazie danych, lub nieco trudniejsze, jak źle wykonana wtyczka do sklepu czy WordPressa. W każdym przypadku informacja pozyskiwana jest w sposób niewydajny, co nie tylko spowalnia ładowanie się strony, ale też znacznie zmniejsza ilość użytkowników mogących korzystać z niej jednocześnie.
 3. Stara wersja skryptu bądź serwera.
  Najbardziej popularny po stronie serwera język PHP przez wiele lat ustępował w wydajności innym językom programowania, takim jak Ruby, JavaScript, Java, Python. Utrzymał jednak swoją popularność dzięki łatwości instalacji na serwerze.
  Po zaktualizowaniu PHP do wersji 7 klienci będą znacznie krócej czekać na załadowanie się Waszej witryny.
  Istnieją jednak znaczące różnice w wydajności pomiędzy poszczególnymi wersjami, np. PHP 7 jest mniej więcej dwukrotnie szybszy niż PHP 5.6. Nawet między wersją PHP 5.6 a PHP 5.4 występuje niewielka, a jednak wyraźna różnica. Nowocześniejsze wersje oprogramowania niemal zawsze są szybsze i zużywają mniej pamięci, czasami też są bezpieczniejsze w działaniu.
  Jeśli strona wolno się ładuje, warto zapytać administratora o dostępność nowszej wersji oprogramowania. Może okazać się że strona wymaga gruntownej przebudowy, np. aktualizacji wersji oprogramowania, jednak zwykle efekty są warte tej drobnej niedogodności.
 4. Niskiej jakości wtyczki i szablony.
  Czasami darmowe wtyczki lub szablony zawierają drobne błędy, a nawet pasożytnicze instrukcje np. ataków typu DDoS. Mogą też zwyczajnie odnosić się do zewnętrznych zasobów o niewystarczającej przepustowości łącza.
 5. Chwilowe przeciążenie.
  Istnieje możliwość że strona internetowa odnosi tak duży sukces, że nagle zaczyna działać zbyt wolno. Jeśli taka sytuacja zdarza się incydentalnie być może wystarczy darmowa usługa typu CDN (np. CloudFlare). Jeśli jednak dzieje się tak często, a strona przynosi zyski – być może warto zainwestować więcej w dedykowany serwer i opiekę odpowiedniego informatyka?
 6. Zbyt ekonomiczne podejście do tematu strony.
  Zdarzają się sytuacje w których firma wyraźnie oszczędza się na hostingu czy obsłudze strony. Często jest tak, że oryginalna wersja skryptu jest napisana przez jedną firmę, potem kilka przypadkowych osób wprowadza po drodze poprawki do skryptu, a na końcu okazuje się że program działa po prostu źle, miewa awarie, i trzeba w nim często pracować ręcznie.
  Czasami warto więc podejść do problemu systemowo, zapłacić nieco więcej, ale mieć kontrolę nad stroną… dać specjaliście czas by zapoznał się z całością rozwiązania, objął skrypt systemem kontroli wersji np. Git (co nie zawsze jest zadaniem na pół godziny), skopiował i przetestował na swoim komputerze całość oprogramowania i bazy danych, poznał system i gruntownie poprawił najgorzej napisane fragmenty programu.
 7. Mało znane rozwiązanie.
  Rozwiązań do tworzenia stron WWW jest dość sporo, w samym tylko języku PHP występuje WordPress, OpenCart, Magento, Prestashop, Symfony, Laravel, Yii, CodeIgniter, Kohana, a czasem zupełnie autorskie rozwiązania. Przy tak dużej ilości możliwości bardzo prawdopodobne jest że szybka analiza rozwiązania jest utrudniona bez posiadania odpowiedniej wiedzy.
  Nawet w ramach jednego systemu występują niespodzianki, dlatego wskazany jest nie tylko twórczy udział klienta w rozwiązaniu problemu (w końcu klient sam wie, co chce osiągnąć), ale też elastyczność i otwartość na propozycje rozwiązań ze strony działu IT. W końcu to często doświadczony informatyk lub manager projektu dobrze wie, co jest w miarę łatwe do zrobienia, a co jest wynajdywaniem koła na nowo.

Leave a Reply

EnglishPoland